Samsung Galaxy S - test na dlani

Jan Ferme 24. september 2013
/PublishingImages/DSC_9856m.jpg
Samsung Galaxy S, eden od Samsungovih paradnih konjev, je v začetku meseca prišel tudi v Mobitelovo ponudbo. Po zmogljivosti ga lahko uvrstimo v sam vrh pametnih mobitelov, odlikuje ga pa tudi zanimiv oblikovalski pristop. No, glede dizajna bom v nadaljevanju še imel kakšno pripombo. Samsung je mobitel opremil z Androidom 2.1 in vmesnikom TouchWiz 3.0. Ampak, ali je to dovolj, da doživite res galaktično izkušnjo kot jo obljubljajo Mobitelovi jumbo plakati ob cesti? Prepričaj se v naslednjih vrsticah.

Specifikacije

  • Deluje v omrežjih:
    • 2G
    • 3G
  • Velikost: 122.4 x 64.2 x 9.9 mm
  • Masa: 119 g
  • Zaslon: 4,0″ (10,16 cm) na dotik občutljivi kapacitivni zaslon SUPER AMOLED s 16 milijoni barv in ločljivostjo 480 x 800 pik
  • Tipkovnica: virtualna (pokončna in ležeča)
  • Zvok: zvočnik na zadnji strani, 3,5 mm vtič za slušalke
  • Pomnilnik: 2 GB ROM, razširljiv s pomnilniško kartico do 32 GB
  • Delovni pomnilnik: 512 MB
  • Procesor: ARM Cortex A8 1 GHz
  • Povezljivost: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.1, Micro USB 2.0, GPS
  • Fotoaparat: 5 MP s samodejnim ostrenjem in bliskavico
  • Snemanje videa: 720p pri 30 sličicah na sekundo
  • OS: Android OS 2.1 (Eclair) s Samsungovim vmesnikom TouchWiz 3.0
  • Ostalo: merilec pospeškov, digitalni kompas, predvajalnik mp3, Flash Lite, urejevalnik dokumentov …
  • SAR vrednost: 0.24 W/kg (glava)
  • Baterija: Li-Po 1500 mAh
    • v pripravljenosti: do 750 h (2G) / do 560 h (3G)
    • čas pogovora: do 13 h 30 min (2G) / do 6 h 30 min (3G)

Strojna oprema

Samsung Galaxy S je po strojni plati pošast, ki je čudovito vpeta v sodobni dizajn pametnih mobitelov. Oblika močno spominja na iPhone 3G ali 3GS, to je seveda treba priznati. Zagotovo se bo našel pametnjakovič, da Samsung samo kopira Apple. V redu, ga kopira, pa kaj. Toliko boljše za nas uporabnike.

Sprednja stran je seveda iz stekla, pod katerim se skriva čudoviti 10,16 cm (4-palčni) zaslon Super AMOLED, ki omogoča 10,16 cm popolnega prikaza vaše najljubše TV serije, spletne strani ali YouTube filmov. Nad zaslonom, poleg zvočnika, se skriva še ena kamera za opravljanje video klicev. Pod zaslonom so trije gumbi, od leve proti desni: kapacitivni gumb za prikaz možnosti programa, fizični gumb za izhod iz aplikacij (ter bujenje mobitela iz pripravljenosti) in še en kapacitivni gumb za nazaj.

Tukaj mi ni čisto jasno, zakaj je ravno sredinski gumb fizičen, vidim pa precejšnjo podobnost z iPhonom. Na levi strani sta gumba za uravnavanje glasnosti, na desni strani je gumb za vklop/izklop/zaklep mobitela. Ni mi všeč, da so tipko za zaklep mobitela dali na desno stran, saj sem navajen, da je skoraj pri vseh mobitelih na levi ali desni strani na vrhu mobitela. Zanimivo je, da manjkata sledilna ploščica ali kroglica ter gumb za iskanje, predvsem slednji je zelo uporaben v Androidu. Na vrhu je Micro USB vtič za polnjenje in prenos podatkov in 3,5 mm avdio vtič. Pri tem moram poudariti, da so mi zelo všeč majhna vratca za Micro USB vtič, ki preprečujejo nabiranje prahu. Super ideja. Proizvajalci mobitelov, prekopirajte to od Samsunga!

Zadnja stran Galaxy-ja je pokrita s plastičnim pokrovom, ki ima prav lušten vzorec in napisa "with Google" ter Samsung. Na vrhu na levi strani je kamera, žal brez bliskavice, na desni strani pa presneto glasen zvočnik. Na spodnji strani pokrovček preide v brado, a popolnoma drugače kot smo vajeni npr. pri HTC-ju. Ta brada ne bo motila nikogar.

Pod pokrovom se skriva 1500 mAh baterija, reža za kartico SIM in reža za kartico Micro SD. Še en velik plus je v tem, da za odstranjevanje kartice Micro SD ni potrebno odstraniti baterije. Za kartico SIM jo je seveda potrebno odstraniti.

Zaslon Super AMOLED je s svojimi 10,16 cm (4 palci) širine po diagonali naravnost fantastičen. Sploh ne vem zakaj še vgrajujejo zaslone LCD. Ločljivost je seveda 480 x 800 pikslov, kot se za pravi pametni mobitel spodobi. Verjetno te najbolj zanima je kako se obnese na direktni sončni svetlobi. Moram ti povedati, da veliko bolje, kot npr. HTC Desire, ki ima samo zaslon AMOLED in pa malo bolje kot Motorola Milestone, ki ima LCD-zaslon. Bil sem resnično navdušen, da tehnologija Super AMOLED ni samo nekaj, s čimer se Samsung samo hvali in bi si s tem hotel dvigniti vrednost delnic.

Fotoaparat je standardne ločljivosti 5 milijonov slikovnih pik. Čeprav je ločljivost na Desireju, ki ima povrh še bliskavico, enaka, se mi zdi da proizvede Galaxy za odtenek boljše fotografije. Prepričajte se sami na spodnjih fotografijah. Mislim, da bliskavice ta mobitel res ne potrebuje, čeprav je včasih uporabna preko kakšne aplikacije tipa Flashlight ali kaj podobnega.

Kot sem že omenil, je baterija 1500 mAh in ob redni uporabi, avtomatskem posodabljanju socialnih omrežij (Facebook, Twitter) zdrži približno dan in pol, manj če uporabljaš GPS, več če nastaviš osveževanje socialnih omrežij na eno uro. Ampak bodimo iskreni do sebe, kdo lahko to naredi?

Programska oprema

Tudi Samsung Galaxy S poganja zdaj že vsem dobro znani operacijski sistem Android (različica 2.1), vendar ima za razliko od ostalih Androidov pri nas Samsungov vmesnik TouchWiz 3.0, ki ga najdemo na različnih platformah tudi na drugih Samsungovih mobitelih. Če si kdaj uporabljal/a HTC-jev vmesnik Sense in se ti je zdel kičast, hm, kaj boš šele porekel/a na TouchWiz. V redu, priznam, morda ni tako hudo kot pravim, vendar je še zmeraj kar precej "punčkast". Vsaj ikone, ki predstavljajo integrirane aplikacije.

Vmesnik TouchWiz vsebuje 7 virtualnih namizij, ki si jih seveda lahko opremiš po svojih željah. Na pikice na vrhu lahko celo klikneš in če jo zadaneš ,prideš na želeno namizje veliko hitreje. Ni mi všeč, da spodnjih štirih ikon ne moreš spremeniti in zamenjati s svojimi. Kaj takšnega lahko rešiš s kakšnim drugim namizjem oz. aplikacijo, kot je npr. LauncherPro ali OpenHome (najdeš jih na Marketu), vendar naj te opozorim, da bo mobitel deloval malo počasneje.

Na zaklenjenem namizju sta kot ponavadi datum in ura, vendar bi raje opozoril na zanimil način odklepanja. S prstom lahko potegneš v katero koli smer zaslona in ta se bo odklenil. Res super ideja. Vendar pazi, če imaš mobitel v žepu in živčno roko, ga boš zlahka odklenil in v neprimernem trenutku poklical punco.

Ah, skoraj sem pozabil omeniti, da je celoten vmesnik preveden v slovenščino! To se mi zdi super, saj lahko tudi starejši, ki ne obvladajo toliko angleščine kot mi smrkavci, lahko zdaj brez omejitev uporabljajo eno najboljših platform na svetu. Preizkusil sem tudi video klic in moram reči, da sem impresioniran, video potuje lepo preko Mobitelovega omrežja in Galaxy S ga tudi prikazuje lepo.

Samsung Galaxy S ima dve virtualni tipkovnici. Na obeh je pravi užitek pisati, predvsem na ležeči. Ležeča tipkovnica ne bo delala problemov niti tistim z malo večjimi prsti, saj je dobro optimizirana. Na živce mi je šla predvsem postavitev posebnih znakov v drugem meniju, saj so na kar štirih straneh in tisti, ki jih največkrat uporabljaš sploh niso na isti strani ampak na dveh. To seveda otežuje pisanje, vendar se hitro navadiš.

TouchWiz ima še dve posebnosti, ki sta mi všeč. V orodni vrstici z obvestili imaš štiri hitre bližnjice do WiFi-ja, Bluetootha, tihega profila in nastavitev vibriranja. Ko odpreš Aplikacije pa so le-te zložene po namizjih po katerih brskaš od leve proti desni. Ko smo že pri aplikacijah naj omenim, da je Galaxy S eden prvih mobitelov Android s kar 2 GB prostora za nalaganje aplikacij. To je bil namreč precejšen problem, saj so bili mobiteli Android omejeni s številom nameščenih aplikacij.

Seveda se bo omejitev razbremenila, ko pride posodobitev 2.2, imenovana Froyo. Kdaj pa pride za Samsunga Galaxy S me vprašaš? Južni Korejci bodo novo različico dobili že naslednji mesec, medtem ko Francozi, ki so začeli s prodajo Galaxy S približno isti čas kot mi, pa septembra. Zdaj je odvisno le še od naših prevajalcev in uvoznika kdaj ga dočakaš tudi ti. Seveda bodo druge različice na voljo prej kot naša in če ti angleščina ter malo brkljanja po mobitelu nista španska vas, si jo boš seveda naložil/a že prej. Prej se seveda pozanimaj kako je z garancijo.

Zaključek

Samsung Galaxy S je občutno lažji od Desire-ja ter tudi občutno bolj plastičen. Ampak odlikujejo ga odlične specifikacije, lepa oblika, dela čudovite fotografije, pa tudi vmesnik ni slab. Mislim, da je odlična izbira za vse, ki imate radi surovo moč Androida in seveda surovo moč takšnega pametnega mobitela, ki ima na voljo več kot 75.000 aplikacij iz Android marketa (več kot 50 % brezplačnih).

Še to, zaradi izrednega zanimanja so prve zaloge Samsung Galaxy S pošle. Ker je zanimanje za ta mobitel po celem svetu preseglo ponudbo, bodo nove zaloge pri Mobitelu predvidoma konec avgusta oziroma v začetku septembra.
Nalaganje vsebine
© 2021 Telekom Slovenije
24. september 2013
647
24. september 2013
Samsung Galaxy S - test na dlani
Android