HTC U11 — test na dlani

Andrej Pirnat 19. julij 2017
/PublishingImages/htc_u11-hero.jpg

Dirka za najboljši mobitel letošnjega leta še zdaleč ni končana. Zadnji, ki se ji je priključil, je tajvanski HTC s svojim najnovejšim mobitelom U11. Ta je že na prvi pogled naznanil svojo pompoznost, pogled na specifikacije pa jo le še potrjuje.

 

Specifikacije

  • Deluje v omrežjih: 2G (GPRS/EDGE), 3G (HSDPA), 4G/LTE
  • Procesor: 8-jedrni Snapdragon (4 × 2,45 GHz in 4 x 1,9 GHz)
  • Grafični procesor: Adreno 540
  • Delovni pomnilnik: 4 GB
  • Notranji pomnilnik: 64 GB
  • Razširitev pomnilnika: microSD do 256 GB
  • Zaslon: 13,97 cm (5,5 palca), ločljivost 2560 x 1440 slikovnih pik, 534 ppi, 16 milijonov barv, matrika Super LCD5
  • Glavna kamera: 12 MP, zaslonka f/1.7, optična stabilizacija, dvojna LED-bliskavica, samodejno ostrenje, ročno ostrenje s pritiskanjem na zaslon, zaznavanje obrazov, samodejni HDR, panorama
  • Sprednja kamera: 16 MP, f/2.0
  • Video: UHD 2160p (4K) s 30 sličicami na sekundo, HD 1080p s 30/120 sličicami na sekundo, HDR, spredaj 1080p
  • Povezljivost: WiFi (tudi deljenje mobilne povezave – hotspot), bluetooth v4.2, GPS, NFC, USB-C
  • Senzorji: čitalnik prstnih odtisov, merilnik pospeška, žiroskop, kompas
  • Baterija: Li-ion 3000 mAh, hitro polnjenje
  • Operacijski sistem: Android 7.1 Nougat (z uporabniškim vmesnikom HTC Sense UI)
  • Dimenzije: 153,9 mm (v) x 75,9 mm (š) x 7,9 mm (d)
  • Teža: 169 g
  • SIM-kartica: nanoSIM

 

HTC letos slavi 20. obletnico svojega obstoja. Po uspešnem začetku in hitrem vzponu je tajvanski proizvajalec mobitelov v zadnjih nekaj letih nekoliko zaspal na lovorikah in posledično je njegovo ime pri uporabnikih nekoliko utonilo v pozabo. Ampak v svoji kratki zgodovini so imeli pri HTC-ju kar nekaj inovativnih naprav, zaradi katerih so še pred nekaj leti veljali za eno najbolj spoštovanja vrednih imen v mobilni industriji.

Pri HTC-ju so razvili prvi pametni mobitel s tipkovnico (HTC Blue Angel), bili so med prvimi, ki so razvili pametne mobitele s podporo omrežju 3G, prav tako so naredili prvi pametni mobitel z integriranim GPS-om, zaslužni pa so tudi za prvi mobitel z Androidom (HTC Dream).

Na področju mobilne telefonije so bili tako zelo uspešni, da jim je leta 2010 celo veliki Google zaupal izdelavo prvega predstavnika svoje priljubljene družine mobitelov Nexus (Nexuse so lani nasledili mobiteli z oznako Pixel). Nedolgo po tem pa so z mobitelom HTC One postavili tudi nov standard pri dizajnu pametnih mobitelov (lahko bi celo rekli, da so takrat v tem pogledu prekašali celo Apple in njegov iPhone). To so bili zlati časi za HTC, ki je takrat tudi redno pobiral nagrade za najboljše mobitele. V zadnjih letih pa so HTC prehiteli predvsem številni kitajski proizvajalci, ki vrhunsko zmogljivost ponujajo za nižjo ceno.

 

Ampak Tajvanci še niso vrgli puške v koruzo in verjamejo v uspešen povratek med žive. In če gre soditi po njihovem novem mobitelu HTC U11, bi se ta lahko zgodil že zelo hitro. Kot nalašč za 20. rojstni dan podjetja.

Dizajn

HTC-jevi mobiteli že od nekdaj slovijo po svojem všečnem dizajnu in kakovosti izdelave. Zato ni nobeno presenečenje, da tej filozofiji sledi tudi HTC U11. Namesto popolnoma kovinskega ohišja so pri HTC-ju tokrat izbrali kombinacijo kovine in stekla. Mobitel je elegantne oblike z zaobljenimi robovi, vizualno pa najbolj navduši, ko ga obrnete okoli. Hrbtna stran je namreč tista, ki ga najbolj opazno ločuje od konkurence. Zadaj mobitel prekriva refleksivna bleščeča steklena plošča, ki spreminja barvne odtenke glede na kot, s katerega jo pogledamo. Učinek, ki spominja na valovanje, je fenomenalen in zelo privlačen. HTC U11 na ta način od ostalih mobitelov ločite na kilometer daleč. Škoda le, da nima podobno privlačnega videza tudi spredaj. U11 sicer ni prvi mobitel s takšnim dizajnom, ampak lepo je pač lepo in si zasluži pohvale.

Elegantna oblika in privlačen videz pa žal nosita tudi svojo ceno. Mobitel je namreč v roki kar spolzek, kar v kombinaciji z njegovo velikostjo pomeni, da je zelo nagnjen k bližnjim srečanjem s tlemi. Pri HTC-ju so zato v škatlo z njim spakirali še plastičen zaščitni etui. Ta sicer ni najboljši in kvari videz mobitela, a vseeno bolje to, kot da že po enem tednu hodite naokoli s počenim ohišjem.

 

Druga manjša zamera pa leti na velikost zaslona. Oziroma natančneje, na razmerje med velikostjo zaslona in velikostjo ohišja. Zaslon namreč ne prekriva cele prednje ploskve tako kot pri nekaterih drugih mobitelih aktualne generacije. Priznam, Samsung in LG sta nas s svojimi paradnimi konji razvadila, zaradi česar se vsi ostali mobiteli, ki nimajo takšnega zaslona, zdijo kar malce zastareli. Ampak poudarjam, to je zgolj plehka razvada.

Slika …

V resnici je zaslon HTC-ja U11 nič manj kot odličen. Da, robovi niso najmanjši. Ampak zaslon je s skoraj 14 centimetri (5,5 palci) in razmerjem stranic 16 : 9 še vedno več kot dovolj velik za predvajanje kakršnekoli vsebine. Predvsem pa ima zelo ostro, barvito in kontrastno sliko. Za to sta zaslužna visoka QHD-ločljivost (2560 x 1440 slikovnih pik) in tehnologija Super LCD 5 (IPS LCD), ki omogoči, da med zunanjim steklom in samim zaslonom ni praznega prostora, zaradi česar je besedilo na zaslonu izpisano bolj ostro, barve pa bogatejše. Poleg tega pa je boljša tudi vidljivost zunaj na neposrednem soncu.

Tehnologija AMOLED, ki jo na primer uporablja Samsungov paradni konj, je sicer še vedno boljša (pozna se predvsem pri globlji črni barvi), ampak s prostim očesom praktično ni zaznati razlike. Sploh če mobitelov ne primerjate drugega ob drugem. Slika je skratka na HTC-ju U11 čudovita, bodisi v videoposnetkih, pri ogledu fotografij ali pri brskanju po spletu. Pri branju vas oči ne bolijo, slike pa imajo dobro izraženo globino.

 

Ker zaslon ne prekriva celotne prednje ploskve mobitela, pa je pod njim dovolj prostora še za osrednjo tipko (kapacitivno), v kateri je čitalnik prstnih odtisov. Ta sicer ni tako odziven kot pri nekaterih kitajskih mobitelih (ki so na tem področju resnično brez konkurence), a še vedno zelo hiter.

… in zvok

Zanimivo pa je, da so se pri HTC-ju poslovili od klasičnega vtiča (3,5 mm) za slušalke. Sploh ker na ta račun niso prav nič žrtvovali debeline mobitela. Slušalke lahko sicer s pomočjo priloženega adapterja priklopite na vhod USB-C, ampak to enostavno ni to. Morda iz mene govori le omejenost v razmišljanju, vendar se meni zdi to rahlo nepraktično.

Če ne drugega zaradi tega, ker ne morete priklopiti slušalk, medtem ko se mobitel polni (za polnjenje namreč prav tako uporablja vtičnico USB-C). Že res da je prihodnost brezžična in da danes marsikdo uporablja na nek način bolj praktične brezžične slušalke, ampak sam imam doma še kar nekaj klasičnih slušalk. In če so pri HTC-ju že tako napredni in zazrti v prihodnost, bi lahko vsaj sami potem zraven priložili brezžične slušalke. Jih ne. Zraven so žične, ki jih priklopite na USB-C.

 

Sam zvok, ki ga HTC U11 proizvede, pa je kot v nočnem klubu. Glasen, jasen in razločen. Za to skrbi stereozvočni sistem Boomsound, ki trenutno ponuja najboljši zvok na mobitelih. Brez težav ga lahko uporabite za manjšo zabavo ob bazenu. Sploh ker je mobitel tudi vodotesen. HTC U11 se namreč lahko pohvali tudi s standardom IP67, ki mu zagotavlja, da v meter globoki vodi zdrži tudi pol ure.

Strojna zmogljivost

HTC U11 pa je najmočnejši na področju strojnih karakteristik. Če se ozrete na specifikacije, ki sem jih navedel malce višje v besedilu, lahko vidite, da je uporabljena ena najbolj zmogljivih konfiguracij ta hip. Ta pa ni impozantna le na papirju, ampak se še bolje izkaže v praksi. Pa ne govorim o testih zmogljivosti (kjer se sicer U11 uvršča med najboljše tri), ampak o poganjanju urejevalnikov fotografij in videoposnetkov, igranju iger in preklapljanju med aplikacijami. Vse dela popolnoma gladko in brez zatikanj. Nemogoče je opisati z besedami, kako fluidno deluje sistem. Ali se ta fluidnost obdrži na dolgi rok, je seveda vprašanje (tako kot pri vsakem mobitelu), ampak v času mojega preizkusa je vse delovalo tip top.

To seveda ni tako presenetljivo, saj je U11 opremljen z najmočnejšim mobilnim procesorjem v tem trenutku, poleg tega pa tudi z enim najbolj zmogljivih grafičnih čipov, ki je še posebej pisan na kožo 3D-vsebinam (beri: igram). Pri moji izkušnji je zmlel vse, kar sem mu vrgel pod zobe. Izziv za vas, dragi bralci: poiščite aplikacijo ali igro, ki na HTC-ju U11 ne deluje gladko.

 

Funkcija Edge Sense

Posebej pa velja izpostaviti novo funkcijo Edge Sense, ki predstavlja popolnoma nov način upravljanja z mobitelom — s stiskanjem. Gre z posebne senzorje pritiska, ki so vgrajeni v stranice mobitela in zaznavajo moč vašega pritiska. Na ta način predstavljajo bližnjico do kateregakoli opravila. Če novo funkcionalnost vklopite, lahko določite, da se ob stisku sproži fotoaparat, zažene digitalni asistent, vklopi mobilna dostopna točka ali odpre katerakoli aplikacija. Pri tem seveda lahko nastavite, kako močan mora biti stisk, da ga senzorji zaznajo kot ukaz.

Vem, sliši se nekoliko čudno, ampak zadeva načeloma deluje kar solidno in sam sem se je že po nekaj dneh privadil. Ali se jo boste tudi vi, je odvisno od tega, kako se vaše roke oprimejo mobitela in kako udobno vam ga bo stiskati. Stopenj občutljivosti je 10, pri meni pa se je za najboljšo izkazala srednja možnost. Če sem nastavil nizko občutljivost, se je ukaz sprožil vsakokrat, ko sem mobitel zagrabil malo bolj konkretno (kar je bilo glede na njegovo izmuzljivost kar pogosto), če sem stopnjo občutljivosti nastavil zelo visoko, pa sem za sprožitev ukaza skoraj potreboval dve roki.

 

Ko se enkrat privadite, pa se lahko poigrate še z naprednim načinom, ki vam omogoča dodeljevanje več ukazov glede na tip stiska. Tako lahko na primer nastavite, da se ob kratkem stisku vklopi fotoaparat, ob daljšem pa glasbeni predvajalnik ali kaj takšnega. Izbira je popolnoma vaša, in če dobro naštudirate, lahko svoj mobitel kmalu upravljate le še s stiskanjem ohišja. Pa ne skrbite, ohišje se pri tem nič ne upogiba, saj je kovinsko. Tehnologija je sicer še malo v povojih, ampak zelo zanimiva in s pravimi idejami bi se lahko nekega dne uveljavila.

Programska oprema

Na HTC-ju U11 sicer teče Android 7.1.1, čez katerega je prevlečen HTC-jev vmesnik Sense. K sreči ta ni več tako zelo intruziven, kot je bil nekoč (meni osebno je bil sicer HTC-jev vmesnik vedno kar všeč), zaradi česar je uporabniška izkušnja skoraj takšna kot pri čistem Androidu. Namesto podvojenih aplikacij za ista opravila se HTC zdaj zanaša na Googlove rešitve (kar ni nujno najbolj optimalna izbira v vseh primerih), ostaja pa tudi še nekaj lastnih HTC-jevih. Na primer HTC-jev pregledovalnik informacij Blinkfeed, ki se izkaže za precej neuporabnega. Sploh ker lahko na mobitelu uporabljate tudi Googlovega digitalnega asistenta.

Omeniti velja še, da podpira U11 tudi Amazonovo digitalno asistentko Alexo (za zdaj sicer le v ZDA), tu pa je še okrnjena umetna pamet Sense Companion. Ta vam samodejno predlaga različne dejavnosti glede na to, kje se nahajate (na primer obisk restavracije), vas opominja na opravke in spremlja vaše navade, vse to z namenom, da bi vam še olajšala delo z mobitelom oziroma da bi vaš mobitel spremenila v pravega osebnega asistenta.

 

Načeloma zadeva ni slaba, ampak glede na to, da je mobitel privzeto opremljen že z Googlovim asistentom, ki za vse te stvari skrbi bolje, je nekoliko odveč oziroma nepotrebna. Verjamem, da se bo našel kdo, ki bo Sense Companion uporabljal, ampak zelo verjetno bo to bolj prisilno kot spontano. Pač, ker je naložen na mobitelu in bi ga bilo škoda ne izkoristiti.

Kamera in fotoaparat

No, pa smo prišli do tistega, kar ste verjetno vsi čakali. Fotoaparata oziroma kamere. Strokovnjaki uveljavljenega portala DxOMark, ki velja za glavno referenco na tem področju, so fotoaparat HTC-ja U11 okronali za najboljši fotoaparat na mobitelih vseh časov. Glede na njihove zahtevne in podrobne teste to ni kar tako.

Tudi na mojem preizkusu se je fotoaparat, ki za razliko od nekaterih konkurentov ne uporablja dveh objektivov, obnesel izvrstno. Sicer pa glede na specifikacije to niti ni tako zelo presenetljivo. Glavni fotoaparat uporablja senzor z ločljivostjo 12 MP, zaslonko, ki se odpre do širine f/1.7, in optični stabilizator slike, v ozadju pa deluje še programska oprema, ki skrbi za izboljšavo kakovosti fotografij (HDR Boost).

 

Posledično so fotografije, ki jih naredi HTC, v samem vrhu. Tako dnevne kot tudi nočne. Ali so boljše kot tiste pri Galaxyju S8 pa je težko reči. Nekatere so, druge niso. Imata pa oba mobitela izvrsten fotoaparat, in če iščete pravi mobitel za fotografijo, ne boste ustrelili mimo z nobenim od njiju. HTC-jev fotoaparat je tudi zelo hiter pri zajemu in izostritvi, dobro pa se znajde tako znotraj prostorov kot tudi zunaj na prostem. Barve na fotografijah so naravne, robovi ostri, detajli pa jasno vidni in izraženi, tudi kadar gre za kompleksno fotografijo z veliko dogajanja.

 

Odličen pa je tudi fotoaparat na sprednji strani, ki se lahko pohvali s senzorjem z ločljivostjo 16 MP. Selfiji torej ne bodo trpeli zaradi slabe kakovosti. Pri fotografiji oziroma snemanju pa velja omeniti še sposobnost zajema 3D-zvoka pri videoposnetkih. Zahvala za to gre štirim mikrofonom, vaši videoposnetki pa so zaradi tega bolj realistični. Sistem mikrofonov pa omogoča tudi osredotočenost oziroma poudarek na enem viru zvoka, pri čemer se znatno odpravi zvočni šum v ozadju.

Zaključek

Vrnitev odpisanega. Tako bi lahko označili HTC-jev novi mobitel U11. Ta praktično nima slabih strani, saj blesti na vseh področjih: fotografiji, hitrosti, zmogljivosti, videzu, zaslonski sliki, avtonomiji baterije in uporabniškem vmesniku. Pa še vodoodporen je. Čeprav ste morda nekateri že pozabili, da HTC sploh še obstaja, je zdaj čas, da se ga ponovno spomnite. Škoda bi bilo namreč spregledati njegovega novega paradnega konja, ki prinaša tudi inovativnost na področju upravljanja. S pomočjo tehnologije Edge Sense lahko namreč mobitelu ukazujete s stiskanjem ohišja, kar je v marsikateri situaciji zelo priročno. Če torej iščete nov zmogljiv mobitel, obvezno dajte v ožji izbor tudi HTC U11, ki se je vrnil v velikem slogu.

 

Pomembna vprašanja praktičnega preizkusa

  • Ali se procesor pregreva?Niti malo. Procesor leti kot sneta sekira in je pri tem hladen kot špricer.
  • Kako se obnese fotoaparat?Na trenutke celo bolje kot tisti pri Galaxyju S8 in iPhonu 7. Mislim, da to pove vse.
  • Ali je baterija vzdržljiva?Čeprav na papirju ni videti nič posebnega, se s pomočjo programske optimizacije obnese zelo dobro in ob zmerni uporabi zdrži tudi dva dni.
  • Ali je mobitel dober za igranje iger in ogled videovsebin?HTC U11 je opremljen z eno najbolj zmogljivih strojnih konfiguracij, ki je kos vsaki, še tako zahtevni nalogi.

Oglejte si še ostale fotografije, posnete s HTC U11, ki so nastale med testom, na TViN Shrambi.

Nalaganje vsebine
© 2021 Telekom Slovenije
19. julij 2017
3560
18. maj 2018
HTC U11 — test na dlani
Android