Nokia 5 - test na dlani

Andrej Pirnat 18. oktober 2017
/PublishingImages/nokia-5-hero.jpg

Se še spomnite Nokie, nekoč sinonima za najboljše mobitele, ki so bili na seznamu želja domala vsakega navdušenca nad tehnologijo? To je bilo že dolgo nazaj. Kakšnih 10 in več let. Potem so prišli pametni mobiteli, slabe strateške odločitve vodilnih pri Nokii in znamka je počasi utonila v pozabo. Ampak zdaj se je vrnila! In to v velikem slogu …

 

Specifikacije

  • Deluje v omrežjih: 2G (GPRS/EDGE), 3G (HSDPA), 4G/LTE
  • Procesor: 8-jedrni Snapdragon 430 (1,4 GHz Cortex-A53)
  • Grafični procesor: Adreno 505
  • Delovni pomnilnik: 2 GB
  • Notranji pomnilnik: 16 GB
  • Razširitev pomnilnika: microSD do 128 GB
  • Zaslon: 13,21 cm (5,2 palca), 1280 x 720 slikovnih pik, 282 ppi, 16 milijonov barv, IPS LCD
  • Glavna kamera: 13 MP, f/2.0, samodejno ostrenje, ročno ostrenje s pritiskanjem na zaslon, zaznavanje obrazov, HDR, panorama, LED-bliskavica
  • Sprednja kamera: 8 MP, f/2.0
  • Video: 1080p s 30 sličicami na sekundo
  • Povezljivost: WiFi (tudi deljenje mobilne povezave – hotspot), bluetooth v4.1, GPS, NFC, microUSB 2.0
  • Senzorji: čitalnik prstnih odtisov, merilnik pospeška, žiroskop, kompas
  • Baterija: Li-Ion 3000 mAh
  • Operacijski sistem: Android 7.1.1 Nougat
  • Dimenzije: 149,7 mm (v) × 72,5 mm (š) × 8 mm (d)
  • Teža: 160 g
  • SIM-kartica: nanoSIM (plus možnost dodatne SIM-kartice)

 

Že v začetku poletja smo se srečali z novo Nokio 3310, ki je v retro obarvanem stilu naznanila vrnitev finske znamke na trg mobilne telefonije. Šlo je za zelo pameten načrt novega lastnika znamke Nokia, finskega podjetja HMD Global, kako po ločitvi od Microsofta opozoriti na ponovno prisotnost nekoč uveljavljenega in znanega imena. O (stari) Nokii 3310 namreč še danes krožijo bajeslovna ustna izročila, ki pričajo o njeni neuničljivosti in superiornosti. Zato je bila njena poizdaja v sodobnejši obliki odlična odločitev, ki je na koncu tudi obrodila sadove. O Nokii, ki jo je zadnje desetletje spremljalo turbulentno dogajanje, so namreč ponovno govorili vsi svetovni mediji. In to v pozitivnem tonu.

Čeprav je nova Nokia 3310 všečen mobitel brez pametnih funkcionalnosti, ki uporabnika nostalgično popelje v pozabljen čas, pa ta predstavlja zgolj uverturo v Nokijino novo linijo mobitelov. Vodstvo podjetja HMD Global, ki ga v veliki meri sestavljajo nekdanji člani Nokijine uspešne zgodbe iz 90. let prejšnjega stoletja, je namreč zastavilo zelo agresiven načrt vrnitve na zasičen trg mobilne telefonije. Poleg omenjene klasike, s katero so nase pritegnili pozornost, so namreč razvili še štiri pametne mobitele (Nokio prvič poganja Android!) za različne cenovne razrede: Nokio 3, Nokio 5, Nokio 6 in Nokio 8. Prva predstavlja vstopni model, petica in šestica srednji razred, zadnja, ki je izšla pred kratkim, pa njihovega paradnega konja.

Dizajn

Kot prvo od naštetih sem na preizkus dobil Nokio 5. Gre za telefon srednjega cenovnega razreda, ki ga v prosti prodaji dobite že za dobrih 200 evrov, v paketu z vezavo pa tudi za (skoraj) pol manj. Vendar na prvi pogled to dobro skriva. Če bi sodil zgolj po videzu, bi jo namreč brez slabe vesti uvrstil v kakšen bolj premijski razred. Njen dizajn je zelo … finski. To pomeni preproste elegantne linije in funkcionalno obliko, brez posebej izstopajočih elementov, ki bi kazili simetrično ohišje. Ker je to izdelano iz aluminija, pa to pomeni tudi manj prstnih odtisov in morebitnih prask. Mobitel ima sicer v dlani dober oprijem, njegova velikost pa je ravno pravšnja za enoročno upravljanje.

 

Čeprav gre za klasičen pravokotni pametni mobitel, ki ne dopušča veliko drastičnih oblikovalskih prijemov, pa so pri Nokii vseeno našli načine, da ga naredijo različnega od konkurence. Najprej z barvami - Nokia 5 je na voljo v črni, modri in srebrni barvi - poleg tega pa tudi z majhnimi detajli, ki jo naredijo unikatno. Na primer z ovalnim keramičnim trakom, ki obdaja fotoaparat in bliskavico. Ali pa s pokončnim napisom Nokia na hrbtni strani.

Kljub srednjemu cenovnemu razredu ima Nokia vgrajen tudi čitalnik prstnih odtisov. In to zelo dobrega. Nahaja se na sprednji strani pod zaslonom v kapacitivnem (na dotik) osrednjem gumbu, mobitel pa odklene praktično instantno, ko pritisnete nanj. Dizajn, funkcionalnost in kakovost ohišja so torej na zelo visoki ravni.

Zaslon

Nekoliko drugače pa je, ko se poglobimo v tehnični del. Tu Nokie 5 ne gre zamenjati s premijskimi mobiteli. Naj začnem pri zaslonu. Ta je pri 13,21 centimetra (5,2 palca) spodobne velikosti, a nekoliko šepa pri preostalih karakteristikah. Je namreč zelo osnoven. Deluje na osnovi matrike IPS LCD, njegova ločljivost pa znaša 720p oziroma 1280 x 720 slikovnih pik. Ne da je to pretirano slabo, le ni najbolj optimalno za ogled videoposnetkov na YouTubu in igranje iger. Velika večina videov je namreč danes na voljo v ločljivosti HD, ki poskrbi za bolj ostro in podrobno sliko. Zato je kar nekoliko škoda, da tudi zaslon Nokie 5 ne premore takšne ločljivosti. To bi morda mobitelu dvignilo ceno za nekaj evrov, a menim, da ne toliko, da bi pretirano vplivalo na njegovo prodajno uspešnost.

 

Daleč od tega, da bi bila slika slaba, le ni tako ostra, kot ste morda vajeni z zaslonov nekaterih drugih naprav. Res pa je tudi, da pri manjših zaslonih, kar zasloni mobitelov vsekakor so, nižja ločljivost ni toliko opazna. Tako boste na Nokii 5 še vedno lahko udobno brali in gledali videe, ne da bi pri tem pretirano naprezali oči. Poleg tega pa nižjo ločljivost kompenzirajo tudi nekateri drugi elementi, kot so dobra svetilnost, nasičenost barv in odzivnost. Ti poskrbijo za razločno in kontrastno sliko, tudi na sončni svetlobi.

Zmogljivost

Čeprav jo sestavljajo povprečne strojne komponente, se Nokia 5 pri delovanju odreže precej solidno. Kot kažejo sintetični testi oziroma t. i. benchmarki, gre celo za enega najhitrejših mobitelov v svojem razredu. Zasluge za to gredo zelo verjetno tudi programski opremi, a o tem nekoliko več pozneje. Nokio poganja procesor Snapdragon 430 s frekvenco 1,4 gigaherca, pomagata pa mu še dva gigabajta delovnega pomnilnika. Na papirju nič kaj impresivne karakteristike, ki pa se v praksi izkažejo.

Ne morem trditi, da delajo vse aplikacije povsem brez zatikanja, a večina, kar sem jih preizkusil, je delovala dobro. Tudi igre. Pri tistih z naprednejšo grafiko se bo mobitelu slej kot prej začelo nekoliko kolcati, a ne do te mere, da bi bile neigralne. Kar zadeva bolj “pisarniška” opravila, torej brskanje po spletu, pisanje e-poštnih sporočil in urejanje dokumentov, pa sploh nisem zaznal nobenih težav. Morda nekoliko pri preklapljanju med aplikacijami, ampak le če to počnete zelo intenzivno.

 

Bolj kot komponente, ki poganjajo mobitel, me sicer skrbi vgrajena količina spomina. Nokia 5 ima namreč le 16 gigabajtov spomina oziroma razpoložljivega še manj, če upoštevamo, da nekaj gigabajtov zasede že operacijski sistem s prednaloženimi aplikacijami. To v današnjem času, ko videi, fotografije in aplikacije zasedajo vedno več prostora, ni veliko, kar sem izkusil na lastni koži. Čeprav sem imel mobitel na preizkusu zgolj en teden, mi je kar hitro začel tarnati o svoji zasičenosti. Pa se nisem prav nič izživljal z nalaganjem tisoč in ene aplikacije. K sreči ima tudi režo za spominsko kartico (microSD do 128 gigabajtov), kar vsaj nekoliko omili zadevo.

Programska oprema

Kot sem omenil že nekaj stavkov više, je velik faktor pri gladki uporabniški izkušnji tudi programska oprema oziroma natančneje Android. Na Nokii 5 (in drugih pametnih Nokiah) namreč teče praktično neokrnjena različica Androida 7.1.1 (Nougat), brez spremenjenega uporabniškega vmesnika in brez kopice prednaloženih (neuporabnih) aplikacij.

 

Ker sam sodim med androidne puriste, se mi je to zelo dopadlo, saj (vsaj v teoriji) zagotavlja hitro dostopnost novih različic Androida (manj ko je Android spremenjen, hitreje je deležen uradne posodobitve) in hitrejše delovanje sistema. Izkušnje namreč kažejo, da bolj ko je Android spremenjen glede na svojo izvorno različico, počasneje začne čez čas delovati. Ta strah bi morali biti zato pri Nokii odveč.

Za vse, ki prisegate na “čisto” androidno izkušnjo, Nokia 5 tako predstavlja cenovno zelo ugodno pot do nje. In na slovenskem trgu pravzaprav edino, saj se Googlovi mobiteli, ki so še edini z neokrnjenim Androidom, pri nas uradno ne prodajajo.

Kamera in fotoaparat

Za konec pa se dotaknimo še kamere oziroma fotoaparata. Pod okriljem Microsofta so nekateri Nokijini mobiteli veljali za odlične fotoaparate (to je bila bolj kot ne tudi njihova edina dobra lastnost). Z odcepitvijo pa je videti, da temu ni več tako. Vsaj pri Nokii 5. Njen fotoaparat je namreč povprečen. Senzor ima sicer spodobno ločljivost 13 MP, žal pa tudi nekaj težav z osvetlitvijo.

 

Veliko fotografij je namreč tudi pri dnevni svetlobi precej temnih. Zlasti če jih zajamete na hitro. Z nekaj več truda in potrpežljivosti pa lahko naredite tudi dobro fotografijo. Ampak le pri dobri svetlobi. Fotografije, ki uspejo, so sicer ostre in gladke. Čim se stemni, pa je dobra fotografija bolj redkost kot pravilo. Nekoliko sicer lahko pomaga LED-bliskavica, a je v tem primeru lahko objekt, ki ga fotografirate, pretirano osvetljen in tako ne odraža najbolj realistične podobe.

 

Podobno bi lahko rekel tudi za sprednji fotoaparat. Je zadovoljiv, a brez presežkov. Fotoaparat sicer ni med najhitrejšimi, je pa vseeno zelo dober pri samodejnem ostrenju. Zahtevnejši uporabniki bodo nekoliko pogrešali še ročne nastavitve, a ti tako ali tako navadno posegajo po dražjih mobitelih. Skratka, če povzamem: pri nedeljskem družinskem obisku živalskega vrta se fotoaparat in kamera čisto obneseta, za kaj več pa bo treba pogledati drugje.

Sklepna beseda

Nokia je nazaj! Ali bo tu tudi ostala, pa bo pokazal čas, a začela je dobro. Vstopni model Nokia 5 ponuja dovršeno elegantno obliko, kakovostno aluminijasto ohišje in povprečno zmogljivost. Navduši predvsem z neokrnjeno različico Androida 7.1.1, ki naj bi bila kmalu deležna tudi novejše posodobitve, in relativno nizko ceno, ki bo zagotovo prepričala marsikaterega uporabnika. Za odšteto vsoto ta ne bo razočaran, saj ima Nokijina petica solidno opremo.

 

Pomembna vprašanja praktičnega preizkusa

  • Ali se procesor pregreva?Včasih. Odvisno od napora, ki ga mora premagati. Pri naprednejših aplikacijah oziroma igrah se kar hitro preznoji, pri običajnih vsakodnevnih opravilih pa tega nisem zaznal.
  • Kako se obnese fotoaparat?Za priložnostni družinski izlet je v redu, za kaj več pa ne.
  • Ali je baterija vzdržljiva?Solidna, k čemur pripomore tudi nekoliko podhranjena strojna oprema, ki terja manjšo porabo energije. Brez težav zdrži en dan, z nekoliko “truda” tudi več.
  • Ali je mobitel dober za igranje iger in ogled videovsebin?Tako tako. Zaslon nima najboljše ločljivosti, strojna oprema pa prihaja iz nižjega razreda. Pri preprostejših igrah, ki ne temeljijo na grafični izkušnji, se obnese povsem solidno, prav tako pri videih z YouTuba. Če nameravate gledati visokoločljivostne filme, pa je morda bolje izbrati kakšen mobitel, ki podpira tudi HD-ločljivost.

Oglejte si še ostale fotografije, posnete z Nokio 5, ki so nastale med testom, na TViN Shrambi.

Nalaganje vsebine
© 2021 Telekom Slovenije
18. oktober 2017
3694
18. maj 2018
Nokia 5 - test na dlani
Android